MTB průvodce Polickou pánví

Jednotlivé trasy jsou popisovány podle turistické mapy KČT č. 26 BROUMOVSKO, GÓRY KAMIENNE A STOLOWE. Soubor turistických map 1:50000.

Značení cykloturistických tras je, jak jste si patrně všimli, v bouřlivém rozvoji, proto bude ještě dlouho trvat, než se i do terénu dostane jednotný systém značek. Na území CHKO Broumovsko najdete tyto cykloturistické značky:

Pásové značení nerozlišující silnici, trek, MTB

Okruh pro MTB

Nebezpečí

Tudy cesta nevede


PŘEHLED TRAS:

Výchozí bod:

Trasa:

kolo:

typ trasy:

délka:

popis:

Teplice n/M

Rallye Sudety

MTB

okruh

123 km

mnoho možností úniku

Teplice n/M

Skály

MTB, treking

okruh

20 km

okolo Tepl.-Adr. skal

Police n/M

Nultej Polickej Bajkvandr

MTB

okruh

76 km

Kladským pomezím 

Police n/M

Broumovské stěny - Góry Stolowe

treking

okruh

56 km

 

Suchý Důl

Vyhlídková cesta

MTB

okruh

27 km

 

Machov

Z Machova přes Bor do Kudowy, přes Žďárky a Závrchy zpět

MTB

okruh

42 km

 

Ruprechtice

Javoří hory: Ruprechtický Špičák - Janovičky

MTB

přejezd

10 km

po hraničním hřebeni

Janovičky

Javoří hory: Janovičky - Třípanský kámen - Rožmitál

MTB

přejezd

8 km

po hraničním hřebeni a lesních cestách


POPIS JEDNOTLIVÝCH TRAS:

 

Rallye Sudety, okruh, 123 km, mnoho možností úniku

Pouze MTB

Tento okruh vychází z jednoho z nejtěžších MTB maratónů u nás. Závod se koná každoročně v září od roku 1995.

Po dohodě se Správou CHKO Broumovsko má okruh stálé značení v podobě bledě modrých lichoběžníků (určujících směr) ve žlutém poli.

 Trasa stručně: Teplice nad Metují, Jiráskovy Skály (Bischofstein), Pod Zvětralým vrchem, Kalousy, Adršpach, Zdoňov, Buková hora, Teplice nad Metují (30 km). Vernéřovická studánka, Vernéřovice, Březová, přejezd silnice pod Honskými Pasy, Amerika (Božanov), Pánova věž, U Václava, Na Malé straně, Suchý Důl, Slavný, Pod Zeleným hájkem, Vodní zámky, téměř Martínkovice, cesta pod Korunou, Čertovo sedlo, Řeřišný, Machov, Bor (pod vyhlídkou), U vrtule, Závrchy, Žďárky, Vysoká Srbská, Nízká Srbská, Machov, Bělý, Police nad Met., Suchý Důl, Hvězda, Pěkov, Ostaš (hájovna), Dědov, Javor, Jiráskovy Skály, Teplice nad Metují. Trasa podrobně


Skály, necelých 20 km

TREKING, MTB Tento okruh v podstatě kopíruje prvních 15 km trasy Rallye Sudety, zbytek tvoří silniční přejezd z Dolního Adršpachu do Teplic n. M.

Trasa stručně: Teplice nad Metují, Jiráskovy Skály (Bischofstein), Pod Zvětralým vrchem, Kalousy, Adršpach, Bučnice, Teplice n. M. Trasa podrobně


Nultej Polickej Bajkvandr, okruh, 76 km

MTB

Pískovcové skály Stolových hor, rašeliniště hor Bystřických, nejzápadnější vrchol Orlických hor a dvě lázeňská města na 76 km dlouhém okruhu Kladským pomezím po nefrekventovaných asfaltkách, lesních a polních cestách. Pro překročení státní hranice ve Lhotě a v Náchodě Bělovsi budete potřebovat platný cestovní doklad, tedy pas, jste-li z českopolského pohraničí, můžete pro návrat využít přechod pro malý pohraniční styk v Malé Čermné, kde budete pro změnu potřebovat občanský průkaz. Jízda na MTB po území Parku narodowego Gór Stolowých zatím není zakázána, proto se chovejte slušně.

Trasa stručně: Police, Bělý, hraniční přechod Machovská Lhota - Ostra Góra, Karlów, Ptak, Kopa Smierci, Skaly Puchacza, Lezyce, Duszniki Zdrój, Czarne bagno, Zieleniec, Vrchmezí, Zimne Wody, Lewin Klodski, Kudoea Zdrój, Malá Čermná/Náchod-Běloves, Žďárky, Vysoká Srbská, Bezděkov, Police. Trasa podrobně


Broumovské stěny - Góry Stolowe, okruh, 56 km

TREKING, při troše opatrnosti i kolo SILNIČNÍ

Tento převážně silniční okruh lze objet v obou směrech, pojedete-li na silničním kole, musíte přetrpět asi 500m polní cesty z Hlavňova, necelý kilometr lesní cesty do Ameriky, asi dvoukilometrový šotolinový úsek přes hranice z Božanova do Radkówa a 100m hliněné cesty na hraničním přechodu Ostra Góra - Machovská Lhota.

Pro překročení státní hranice budete potřebovat platný cestovní doklad, tedy pas a nikoliv občanský průkaz jako na přechodech pro malý pohraniční styk. Oba přechody jsou otevřeny od 8.00 do 20.00 hodin v období od 1.4. do 30.9. a od 8.00 do 18.00 hodin v období od 1.10. do 31.3.

Okruh má stálé pásové značení (červený pruh ve žlutém poli) v obou směrech, na polské straně se bohužel musíte spolehnout na vlastní orientační smysl.

 

Trasa stručně: Ačkoliv je na většině propagačních materiálů tento okruh uváděn ve směru Police n. M., Suchý Důl, Hlavňov, Honské sedlo (Pasa), Amerika (restaurace), Křinice, Martínkovice, Božanov (restaurace), hraniční přechod pro pěší a cyklisty Božanov - Radków, Radków, Karlów, Ostra Góra, hraniční přechod pro pěší a cyklisty Ostra Góra - Machovská Lhota, Machovská Lhota (restaurace), Machov, Bělý, Police n. M. , doporučuji zvolit směr opačný zejména z toho důvodu, že bude nejtěžší stoupání na Karlów zařazeno na začátek okruhu, navíc silnice z Machovské Lhoty na Karlów není zrovna v nejlepším stavu, proto je po ní příjemnější stoupat a sjíždět z Karlówa po slušné silnici do Radkówa, než naopak. Profil okruhu


Vyhlídková cesta, okruh, 27 km

TREKING, MTB

Tento okruh vede převážně po vesnických silničkách a lesních či polních cestách. Lze jej objet v obou směrech.

Okruh má stálé pásové značení (modrý pruh ve žlutém poli).

 

Trasa stručně: Suchý Důl (3 km severovýchodně od Police nad Metují), Hlavňov, Honské sedlo (Pasa), Amerika (horní konec Křinic, restaurace), Rozcestí se zelenou, horní konec Martínkovic, Rozcestí pod Korunou, Pánův (též Obrfořtův) kříž, Slavný, Suchý Důl. Profil okruhu


Z Machova přes Bor do Kudowy, přes Žďárky a Závrchy zpět, okruh, 42 km

MTB

Asi 42 km po nefrekventovaných asfaltkách a lesních cestách. Pro překročení státní hranice ve Lhotě a v Náchodě Bělovsi budete potřebovat platný cestovní doklad, tedy pas, jste-li z českopolského pohraničí, můžete pro návrat využít přechod pro malý pohraniční styk v Malé Čermné, kde budete pro změnu potřebovat občanský průkaz. Jízda na MTB po území Parku narodowego Gór Stolowých zatím není zakázána, proto se chovejte slušně.

Trasa stručně: Machov, hraniční přechod Machovská Lhota - Ostra Góra, Karlów, Ptak, Lisi Grzbet, Bledne Skaly, Jakubowice, Kudowa Zdrój, hraniční přechod Kudowa Slone - Náchod Běloves nebo přechod pro malý pohraniční styk Czermna - Malá Čermná, Žďárky, Uhelné Doly, Závrchy, pod Machovskými končinami, Machov. Trasa podrobně


Javoří hory: Ruprechtický Špičák - Janovičky, 10 km po hraničním hřebeni

MTB

Trasa: Z Ruprechtic vystoupejte po modré t.z. na Ruprechtický Špičák (888 m.n.m.). Po zelené t.z. (najdete ji v hraničním průseku východně od vrcholu) sjedete extrémní sjezd po hranici (nebo po modré 1km zpět a na rozcestí vlevo dále po modré) do východního sedla pod Ruprechtickým Špičákem. Pokračujte stoupáním po modré t.z. po hranici na Široký Vrch, následuje další extrémní sjezd po hranici (nebo doprava po modré t.z. serpentinou) do sedla a dále stále po modré t.z. jdoucí po hranici. V místě, kde se podruhé odklání modrá t.z. od hranice do vnitrozemí (patník číslo 212/8) následujte modrou t.z., hranice zde překonává několik prudkých stoupání a klesání. Asi po 3 km lesní cesty a pěšiny vnitrozemím se opět dostanete do hraničního pásu, který v místě třetího odklonu modré t.z. neopouštějte (patník V/209), zde jde pro změnu turistická stezka nesjízdnou lesní pěšinkou. V místě čtvrtého odklonu turistické značky od hranice je zcela jedno, kterou cestu zvolíte, doporučuji turistickou, neboť vede po pěkné lesní cestě s dobrými výhledy do Broumovské kotliny. Po opětovném napojení t.z. na státní hranici ujedete něco přes 1 km mírně skopce k hraničnímu přechodu Janovičky-Glušice. Odtud sjedete po široké lesní cestě necelý 1 km do osady Janovičky, kde doporučuji navštívit restauraci Vyhlídka.


Javoří hory: Janovičky - Třípanský kámen - Rožmitál, 8 km po hraničním hřebeni a lesních cestách

MTB

Trasa: Z Janoviček se vydejte po modré t. z. na hraniční přechod Janovičky - Gluszyca. Zde se dáte doprava, objedete modrou ceduli s pravidly pro přechod hranice a po zelené t.z. vystoupáte hraničním průsekem na vrch Czarnoch. Stále po hranici pokračujte mírným sjezdem a nedlouhým výjezdem k Třípanskému kameni.(Cestu po modré t.z. z Janoviček přímo na Třípanský kámen nedoporučuji, je zbytečně prudká.) Od kamene pokračujte stále po hranici mírným klesáním, rovinou a opět klesáním asi 1200 m na rozcestí (patník č. 202/5), kde odbočíte po modré t.z. doprava do vnitrozemí. Asi po 1 km příjemného sjezdu dojedete na rozcestí, kde se modrá stáčí opět doprava. Budete-li ji následovat, dojedete po dalších 1500 m kolem rožmitálského kamenolomu na horní konec vesnice Rožmitál.


 

Časem budem dál.

Podrobnější informace o možných trasách získáte v servisních prodejnách:

Mr. Sport, na rohu Husovy a 17. listopadu, Police nad Metují

Sportiv Redpoint, Horní 13, Teplice nad Metují